Hírek az informatika világából

Az Apple új irányt vesz: Webalkalmazások a kezdőképernyőn maradhatnak

Az Apple új irányt vesz: Webalkalmazások a kezdőképernyőn maradhatnak

Az Apple, a világhírű cupertinói technológiai óriás, a közelmúltban fontos bejelentést tett, ami jelentős változásokat hozhat a webalkalmazások iPhone-okon való kezelésében. A cég korábban tervezett lépése, mely a progresszív webalkalmazások (PWA-k) kezdőképernyőről való eltávolítását jelentette volna, úgy tűnik, hogy nem kerül végrehajtásra. Ez a döntés kizárólag a WebKit motor használatára korlátozódik, így a más böngésző motorokra épülő alkalmazások továbbra is kívül maradnak ezen a lehetőségen.

 

 

 

 

Nem sokkal ezelőtt, az Apple bejelentette, hogy a PWA-k kezelése alapvetően megváltozik az európai felhasználók számára az iOS 17.4-es frissítésétől kezdve. A vállalat biztonsági aggodalmakra hivatkozva indokolta a változásokat, különös tekintettel arra a veszélyre, hogy a rosszindulatú webalkalmazások könnyebben hozzáférhetnek a felhasználók érzékeny adataihoz és eszközeik kamerájához. Az intézkedés az Európai Unió digitális piacokról szóló szabályozásának (DMA) megfelelését is szolgálja.

Az eredeti terv szerint ez a korlátozás csak az Európai Unió tagállamaiban lépett volna életbe, azonban a fejlesztőkkel folytatott konzultáció után az Apple úgy döntött, hogy fenntartja a PWA-k kezdőképernyőn való megjelenítésének lehetőségét. Fontos megjegyezni, hogy ez a lehetőség kizárólag a WebKit motorra és annak biztonsági kereteire épülő alkalmazásokra vonatkozik, tehát a népszerű harmadik féltől származó böngészők, mint a Google Chrome vagy a Firefox továbbra sem lesznek képesek élvezni ezt a funkcionalitást.

A PWA-k egy forradalmi technológiai megoldást jelentenek, mely lehetővé teszi a webalkalmazások számára, hogy platformfüggetlenül, a hagyományos webes technológiák felhasználásával, többféle eszközön is működjenek. Ezáltal az alkalmazások nem csak a böngészőkben, hanem mobil eszközökön is futtathatók, elkerülve ezzel az appboltokban történő publikálás költségeit és korlátait. A webalkalmazások ikonjai ráadásul a mobil eszközök kezdőképernyőire is felhelyezhetők, mintegy natív alkalmazásokként funkcionálva.

Az Apple eredeti álláspontja szerint a PWA-k alacsony elterjedtsége miatt a változtatásnak nem lett volna jelentős hatása, azonban a fejlesztői közösség és szabályozói szervek aggodalmát követően a cég végül úgy döntött, hogy megtartja a PWA-k támogatását. Az Open Web Advocacy csoport által Tim Cook részére írt nyílt levél, melyet több mint ötezer szervezet és magánszemély, köztük a Mastodon platform kezelői is aláírtak, nyomást gyakorolt az Apple-re a döntés átgondolására.

Az Európai Bizottság szóvivője szerint a webalkalmazások eltávolítása a kezdőképernyőről nem volt kötelező, és a DMA szabályozása sem indokolta ezt a lépést. Továbbá, három európai parlamenti képviselő úgy véli, hogy ez a változtatás ellentétes lenne a DMA szellemiségével. Az Apple így továbbra is képes lesz korlátozni a webalkalmazások funkcióit, ami felveti a kérdést, hogy vajon ez a döntés valóban a fejlesztők érdekét szolgálja-e.

A változások ellenére, 2024 márciusától az Európai Unió Digital Markets Act (DMA) rendelete lép életbe, mely szigorúbb előírásokat szab a nagy technológiai platformok számára. Az iOS fejlesztők számára ez új lehetőségeket nyit meg az alkalmazások terjesztésében, lehetővé téve számukra, hogy alkalmazásaikat alternatív piacokon is kínálhassák. Az Apple az iOS 17.4-es frissítésével hozza el ezeket a változtatásokat, biztosítva, hogy a fejlesztők hozzáférjenek az új API-khoz, keretrendszerekhez és eszközökhöz, amelyek megkönnyítik alkalmazásaik szélesebb körű terjesztését.

Forrás: www.imore.com