Hírek az informatika világából

Újabb szankciókkal sújtaná Washington a kínai chipgyártást

Újabb szankciókkal sújtaná Washington a kínai chipgyártást

Washington újabb lépéseket tesz a kínai chipgyártók szorongatására

Amikor a globális technológiai verseny és a nemzetközi kapcsolatok összecsapnak, az Egyesült Államok gyakran kerül előtérbe mint a szigorítások fő szorgalmazója, különösen a kínai chipgyártó ipar kapcsán. Most újabb lépéseket tervez az amerikai kormány, hogy tovább szorítsa a kínai chipgyártókat a nemzetközi színtéren, új exporttilalmi korlátozások bevezetésével, amelyek a chipgyártó berendezésekre irányulnak.

 

 

 

Az Egyesült Államok kormánya arra törekszik, hogy Japánt és Hollandiát is bevonja azokba az intézkedésekbe, amelyek célja, hogy szűkítsék a kínai vállalatok hozzáférését a csúcstechnológiás chipgyártáshoz szükséges technológiákhoz és berendezésekhez. Ebben a kontextusban az amerikai külkereskedelmi delegáció először Hollandiába, majd Japánba látogatott, hogy tárgyalásokat folytassanak a 2023-ban megkötött egyezmény szigorításáról, amely már korábban is korlátozta a kínai chipgyártók hozzáférését bizonyos kulcsfontosságú technológiákhoz.

Az egyezmény eredetileg öt kínai céget érintett, köztük a piac egyik legnagyobb szereplőjét, a SMIC-et. Az Egyesült Államok most további tizenegy vállalatot is fel szeretne venni a korlátozott hozzáférésű cégek listájára, amivel jelentősen bővítené az érintettek körét.

Ezen felül az Egyesült Államok kormánya azt is szorgalmazta, hogy a holland ASML – amely a világ egyik vezető chipgyártó berendezéseket szállító cége – szüntesse be minden karbantartási tevékenységét, amelyet a kínai partnerek számára végeznek. Ez a kérés azonban nem talált pozitív fogadtatásra a holland kormánynál, amely jelezte, hogy a jelenleg érvényben lévő szerződések felbontására nincs jogi alapja.

Ezek a lépések nem csak a két ország közötti diplomáciai kapcsolatokat érintik, hanem jelentős hatást gyakorolhatnak a globális chippiacon is, ahol az ellátási láncok és a technológiai fejlődés állnak a középpontban. A korlátozások növelése tovább fokozhatja a feszültséget a világ két vezető gazdasági hatalma, az Egyesült Államok és Kína között, és kihatással lehet a világgazdaságra is, amely egyre inkább függ a mikrochip-gyártás fejlesztéseitől és innovációitól.

Miközben a geopolitikai játszmák folytatódnak, fontos megértenünk, hogy ezek a döntések miként befolyásolják a technológiai előrehaladást és a globális kereskedelmi dinamikákat. A jövőben várhatóan további fejlemények is napvilágot látnak, amelyek meghatározhatják a globális hatalmi viszonyokat a technológia területén.

 

Forrás: www.hwsw.hu